Karar gazetesi peşini bırakmıyor: Hocaefendiler kafaları karıştırdı

Diyanet İşleri Hac Hizmetleri Daire Başkanı Hüseyin Demirhan’ın, kendi imkanlarıyla kutsal topraklara giden Türk vatandaşları için “Organizasyonumuzu baltalıyorlardı, şikayet ettik” dediği görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı, bir açıklama yayımlayarak iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıklamıştı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da yeni bir açıklama ile haberler hakkında “Külliyen gerçek dışı. Bir tane bile vatandaşımızı Mekke’de kimseye şikayet etmedik” dedi.

Diyanet’in, Türk hacı adaylarını Suudi polisine ihbar ettiği iddialarına yalanlama geldiGüncel

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Hac İdare Merkezi’ndeki bayramlaşma etkinliğinde, gazetecilerin soruları üzerine konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ali Erbaş, tartışılan ifadelerin yer aldığı videonun montaj olduğunu ileri sürdü. Erbaş “O video 2023’e ait şikayetlerle ilgiliydi. Mekke’deki vatandaşlarımızı şikayet ettiğimiz iddiası büyük bir çarpıtma” dedi. Aynı kurumun iki yetkilisinin açıklamaları kafaları karıştırdı. Sosyal medyada “Bu çelişkinin sebebi nedir?” soruları yöneltildi.

Erbaş, geçen sene de hac vizesi dışındaki vizelerle “kural dışı” hac ibadeti konusunda büyük sıkıntıların yaşandığını hatırlattı. Bu sıkıntıları sadece Türkiye’nin değil, diğer ülkelerin de yaşadığını aktaran Erbaş, “Suudi Arabistan geçen sene yaşanan bu sıkıntının ardından 2023 yılı haccının hemen ardından çeşitli ülkelere, hac vizesi sahipleri dışındakilerin hacdan 15 gün önce ve 15 gün sonrayı içine alan sürede Mekke’de bulunmasını yasakladığına dair yazıları gönderdi.” diye konuştu.

Suudi Arabistan’dan resmi yazı ile gelen talebini kamuoyuyla defalarca paylaştıklarını vurgulayan Erbaş, şunları söyledi: “Defalarca bunu paylaşmamıza rağmen yine de istenilen sonuç alınamadı. Vatandaşlarımızı hac vizesi almadan buralara, ticari veya seyahat vizesiyle getiren bazı yetkisiz şahıslar, belki şirketler oldu. Bizim işimiz sadece duyurmaktı, onun ötesinde bir yetkimiz de yok. Ticari veya seyahat vizesi almış kimseye ‘Gidemezsiniz’ deme yetkimiz yok. Gelenler çok büyük sıkıntılar yaşadı, vatandaşlarımıza büyük sıkıntılar yaşatıldı. Bununla ilgili ‘Diyanet Mekke’de hac vizesiz gidenleri şikayet etti’ diyorlar ya bu en basit ifadesiyle külliyen yanlış, gerçek dışı. Bir tane vatandaşımızı bile Mekke’de kimseye şikayet etmedik.”

‘ESKİ VİDEOLAR PAYLAŞILIYOR’

Söz konusu iddiayı ortaya atanların Diyanet İşleri Başkanlığından bir yetkilinin konuşmasının yer aldığı videoyu da sosyal medyadan paylaştığını belirten Erbaş, şöyle devam etti: “O video konuşması hacdan iki ay önce Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda bizim ekip başkanları ve diğer görevlilere yaptığımız eğitim seminerinde, 2023 yılına ait yaşanılan birtakım hususların şikayetiyle alakalıydı. 2023 yılında vatandaşlarımıza bu sıkıntıları haksız yere yaşatan kişilerle, yetkisiz şirketlerle ilgili bir şeydir. Bunu ‘Bizim Mekke’deki vatandaşlarımızı, Suudi Arabistan mercilerine şikayeti’ şekline dönüştürmek tamamen çarpıtma, çok büyük bir çarpıtma. Burada bizim hiçbir arkadaşımız, tek bir vatandaşımızı Suudi Arabistan mercilerine şikayet etmemiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir