ABD istihbaratı: Navalni’nin ölüm tarihini Putin seçmedi, 16 Şubat olması işine gelmedi

T24 Dış Haberler

ABD istihbaratı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in muhalif lider Aleksey Navalni’nin ölümünden sorumlu olduğu ancak 16 Şubat’ta öldürülmesi yönünde bir emir vermediği sonucuna vardı. 

Wall Street Journal’ın haberine göre gizli dosyalar ve halka açık bilgiler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda varılan sonuç, Navalni’nin ülkenin kuzeyindeki ceza kampındaki ölümüyle ilgili soru işaretlerini çoğaltıyor. 

ABD istihbaratı, Navalni’nin ölümünün yaklaşık bir ay sonra yapılan Rusya devlet başkanlığı seçimlerini gölgelediğini ifade etti. Yapılan değerlendirmede 16 Şubat için Putin’in emir vermediği sonucuna varılırken, ölümün bu tarihte gerçekleşmesinin Putin için “olumsuz” olduğu belirtildi. 

WSJ’ye konuşan istihbarat yetkilileri, bulgular sonuç olarak Navalni’nin ölümünden Putin’in  sorumlu olduğuna işaret etse de, yüksek ihtimalle tarihin Putin’in tercihi olmadığını ifade etti. 

Kaynaklar, ABD’nin bu bulguları Avrupalı yetkililerle paylaştığını, onların ise Navalni’nin Putin’in bilgisi dışında öldürülmüş olabileceği ihtimaline uzak oldukları düşüncesini dile getirdiğini ifade etti. 

ABD Başkanı Joe Biden, Navalni’nin ölümünden sonra açıkça, “Kimsenin şüphesi olmasın, bundan Putin sorumludur” demişti. 

Navalni, 16 Şubat’ta tecritte tutulduğu ceza kampında hayatını kaybetti. Yapılan açıklamalarda Navalni’nin sabah yürüyüş yaptıktan sonra fenalaştığı belirtildi. Yakınları, Navalni’nin bir gün önce yapılan video bağlantıda neşeli ve sağlıklı göründüğünü ifade etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir